Datum zahájení výstavby přivaděče pitné vody je ve hvězdách

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANY – Dlouhá léta trvají úvahy a přípravy na výstavbu přivaděče pitné vody ze Želivky do Sedlčan, datum jeho realizace je však stále v nedohlednu. Vlastní výstavbu brzdí nejenom investiční prostředky, ale i souhlasy vlastníků pozemků, kterých se dotýká trasa přivaděče. V minulém roce se navíc přidal problém se zastaralým a korodujícím potrubím od obce Javorník do Benešova, na které by se právě přivaděč do Sedlčan měl napojovat.

Výstavba plánované trasy přivaděče pitné vody z vodárenské soustavy Želivka by měla údajně stát 437 milionů korun. „Pokud by dotace z Evropské unie zhruba činila  340 milionů korun, řádově nějakých 97 milionů korun by zůstávalo na město Sedlčany, což je obrovský podíl,“ připustil loňského roku starosta Sedlčan Ing. Jiří Burian. Vlastní trasa přivaděče, napojeného u Benešova na vodovodní trasu Javorník – Benešov, má délku 32 kilometrů a její vedení se dotýká 246 vlastníků pozemků. „V současné době ještě z celkového počtu pozemků zbývá 32 vlastníků, s kterými není dosud uzavřena smlouva,“ uvedl ve stejné době starosta.

Dalším velkým problémem se stalo napojení na přivaděč Javorník – Benešov. Zmiňovaný, sedmatřicet let starý přivaděč nutně potřebuje rekonstrukci, jeho vedení je z padesáti procent zkorodované. Finanční náklady na rekonstrukci tohoto přivaděče si vyžádají 247 milionů korun, město Benešov požaduje, aby se na finančním krytí podílely i Sedlčany. Ani jedno město potřebné finanční prostředky nemá, v úvahu přichází pouze další dotace. V tomto by právě Sedlčany mohly Benešovu pomoci, neboť dotační programy umožňují jejich využití v případě vzniku nových odběrných míst.

Sedlčany řeší problém s vodou dlouhodobě už od roku 1993, kdy z důvodu znečištění spodních vod průmyslovými podniky bylo nutné odstavit množství výkonných vrtů v Luční ulici. Doposud jsou tak Sedlčany zásobovány vodou z potoka Mastník, která je upravována na pitnou v úpravně Kosova Hora. Potok Mastník, z hlediska kvality povrchových vod, nevyhovuje evropským normám, problémem je v letním období i jeho nízký průtok. Na negativní kvalitě vody se podepisují i přívalové deště a povodně.