STŘEDNÍ ČECHY – Stovky zájemců o příspěvek na pořízení nového nízkoemisního kotle čekaly v pondělí 2. září ráno před budovou Krajského úřadu Středočeského kraje. Úderem deváté hodiny se otevřely dveře u vchodu B a úřednice podatelny a Odboru životního prostředí a zemědělství začaly přijímat žádosti. Mnozí lidé nechtěli nic ponechat náhodě a k úřadu přijížděli už v neděli. Uchazeči o dotaci si vytvořili systém, rozdávali si pořadová čísla. Dotace je určena domácnostem ve Středočeském kraji, které vymění ručně plněné kotle na tuhá paliva za nízkoemisní plně automatické kotle na uhlí, biomasu nebo jejich kombinaci, či za kotel plynový.
„Velký zájem jsme očekávali, a tak jsme se na nápor žadatelů připravili. Po zkušenostech z Moravskoslezského kraje jsme nechtěli situaci podcenit. Proto jsme na přijímání žádostí vyčlenili dvacet úředníků,“ konstatoval hejtman Středočeského kraje Josef Řihák. Úplně prvním Středočechem, který si požádal o kotlíkovou dotaci, byla Jaroslava Jelínková z Brandýsa nad Labem. „Bratr sem přišel čekat již v neděli v 8 hodin ráno. Později jsem ho vystřídala,“ svěřila se paní Jelínková. „V noci z neděle na pondělí před vchodem čekalo asi 40 lidí. Středočeský kraj pro ně připravil lavice, toalety, čaj a pitnou vodu,“ dodal středočeský hejtman.
V pondělí od časných ranních hodin přicházeli další zájemci o dotaci. Přijímání žádostí postupovalo poměrně rychle, podle úředníků se dařilo odbavovat tak dva lidi za minutu. „V poledne hlásili úředníci 360 přijatých žádostí, v nichž občané chtějí příspěvek celkem za 16,4 milionu korun. Před úřadem v tu dobu čekala asi čtyřicítka žadatelů. Ve 13 hodin už bylo podáno 425 žádostí o příspěvek v celkové hodnotě 19,3 milionu korun,“ aktuálně informoval Josef Řihák. Ale ani ti, kterým byla žádost o dotaci přijata se ještě nemohou radovat. Rozhodnutí o tom, že dotaci skutečně dostanou by jim měla přijít nejdříve do dvou týdnů, finanční příspěvek na kotel pak do čtyř měsíců.
Ve Středočeském kraji je podle výsledků sčítání lidí, domů a bytů z roku 2011 provozováno kolem 115.870 kotlů na tuhá paliva. Kraj patří mezi nejpostiženější tuzemské regiony, které trápí smog a podle některých odborníků je lokální vytápění hlavním znečišťovatelem ovzduší. Příjem žádostí o „kotlíkovou dotaci“ bude na Krajském úřadě Středočeského kraje pokračovat, a to na podatelně vchod B z ulice Zborovská, Praha 5. Ukončení příjímání žádostí je stanoveno nejpozději na 31. října 2013. Nebo v den vyčerpání alokace, nastane-li tento den dříve, což je podle zájmu, jaký lidé o dotaci mají, pravděpodobné.
Zdroj: Středočeský kraj