SEDLČANSKO – Houbařská sezona je v plném proudu, někdo z lesa nosí plné košíky, jiní tvrdí, že houby nerostou. Jenže toto období má i stinné stránky, každoročně se ztratí při výletech do lesů a houbaření mnoho osob. Pátrací akce jsou většinou poměrně složité a náročné jak personálně, tak i na použití techniky. Jedná se totiž o rozsáhlé plochy k propátrání, často v nepřehledném i nepřístupném terénu. Do terénu tak nastupují nejen policisté se psy a dobrovolní hasiči, ale také téměř pravidelně vzlétá i vrtulník s termovizí.
Podobný případ se stal v neděli 15. září sedmdesátiletému muži na Sedlčansku. „Muž trpící Parkinsonovou chorobou odešel v neděli v ranních hodinách na houby. Oznámení o pohřešování jsme přijali od příbuzných kolem půl druhé odpoledne. Byl připraven i vrtulník ke vzlétnutí, ale naštěstí muže našla hlídka asi půl hodiny poté, jak si to vykračuje po silnici,“ uvedla příklad policejní mluvčí Monika Schindlová. Jak se tedy chránit před „ztracením“? Je možné používat např. lokátory osob. Jsou to poměrně malá zařízení, která se vejdou do kapsy. Za několik tisíc korun tak mohou osoby zajistit svůj klid, i klid svým příbuzným.
„Většinou má lokátor SOS tlačítko, které může člověk v nouzi použít. Je pak možné určit přesné místo, kde se osoba nachází a lze dohledat i historii pohybu. Pokud se osoba ztratí a má mobilní telefon, ať neváhá a ozve se co nejdříve na tísňovou linku. Mohou tak učinit i jeho příbuzní. Rozhodně to nechce čekat až na dobu, kdy se začíná stmívat. V případě bloudění je nejlépe jít jedním směrem a orientovat se podle nějakého bodu v krajině. Člověk určitě po nějaké době narazí na nějakou lesní či polní cestu, která ho dovede na hlavní komunikaci, kde se pak může orientovat podle směrových tabulí,“ vysvětlila policistka.