REGION – Po čtvrtečním svátku Božího hodu vánočního přichází druhý svátek vánoční, který je ve znamení svatého Štěpána. Zatímco na Boží hod křesťané oslavují v kostelích narození Ježíše Krista, svátek svatého Štěpána bývá spojován se štěpánskou koledou. Tato tradice se váže do doby, kdy čeledíni a děvečky dostávaly na tzv. „odchodnou“ zvláštní koláč. Koláč tvořily tři pruhy těsta spletené do kruhu a zdobené ořechy, rozmarýnem a pentlemi. V tento den se i v dnešní době vzájemně navštěvují rodiny přátel a známých, aby si popřály, případně vyměnily dárky.
K svátku svatého Štěpána se váže řada lidových pranostik, podle niž se především usuzuje o příští úrodě vína. Týkají se hlavně větru, který nás v posledních dnech denně venku doprovází. „Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří“, či „Pakli na Štěpána větrové uhodí, příští rok víno špatné se urodí“. Další dvě lidové pranostiky se zaměřují na cenu ovoce a příští úrodu obilovin. „Svítí-li na den svatého Štěpána slunce, bude drahé ovoce“ a „Svítí-li na koledu v noci měsíc, bude ve stodole hojně obilí“.
Druhý svátek vánoční nebude letos jen spojen se štěpánskou koledou, ale také se změnou počasí. Postupně k nám začíná pronikat chladnější vzduch a tak už páteční ráno by mělo být všude mrazivé. Místy se mohou vyskytnout i sněhové přeháňky a teploty začnou i přes den klesat pod bod mrazu. Tuto „mrazovou koledu“ určitě uvítají středočeské lyžařské areály. Zasněžovat od pátku se chystají jak na Monínci, tak také na Šibeničním vrchu u Mnichovic. Lyžařský svah v Kvasejovicích je nadále bez umělého zasněžování, takže je odkázán pouze na přírodní sníh.Toho zatím moc napadnout nemá.