Urban zaspal, ochlazení přišlo s Filipem

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANSKO – Tradice příchodu takzvaných malých ledových mužů zůstane i letos zachována. Malí ledoví muži, konkrétně svatý Urban, svatý Filip a svatý Beda, slaví svůj svátek podle původních kalendářů každoročně od 25. do 27. května. Nejsou sice tak ochlazením „slavní“ jako Pankrác, Servác a Bonifác v polovině května, přesto i oni dokáží mnoha zahrádkářům a vinařům nadělat na čele vrásky. Zatímco o svátku svatého Urbana bylo letos ještě pěkně a teploměry ukazovaly víc jak dvacet stupňů, zlom přineslo úterní ráno a svátek Filipa.

Do Čech, jako letos už mnohokrát, zamířila v úterý od severozápadu studená fronta, začalo pršet a teploměr na meteorologické stanici v Rudolci udával krátce před desátou hodinou dopolední jen 10,6 stupně Celsia. Navíc předpověď meteorologů varuje, že ve středu po ránu, tak ve čtvrtek se mohou ojediněle vyskytnout přízemní mrazíky. Největší pravděpodobnost přízemních mrazíků je očekávána ve čtvrtek, kdy má v noci ze středy na čtvrtek ubývat oblačnosti a vyjasnit se.

Na ranní mrazíky jsou nejvíc náchylné nedávno vysazené teplomilné sazenice jako jsou kupříkladu rajčata, papriky a okurky. Ale i celer, dokáže bezpečně zlikvidovat pouhý jednostupňový mrazík. Někdo ze zahrádkářů proto v tomto období dá přednost netkané textílii, další nasadí na rajčata plastové pytle. Osvědčeným receptem starých zahradníků před účinkem ranním mrazíků je paradoxně zálivka vodou. Většinou ji používají sadaři, kteří večer před očekávaným mrazíkem stříkají hadicí stromy. Ale i brzká ranní zálivka jemným rozprašovačem dokáže kromě květů na stromech ochránit před mrazem i rostliny.