STŘEDNÍ ČECHY – Dispečeři tísňové linky 155 Záchranné služby Středočeského kraje zaznamenali v neděli 19. července zvýšený počet výjezdů k osobám, které bodla vosa či včela, a u nichž se rozvinula alergická reakce. Středočeští záchranáři tak vyjeli během dnešní dvanáctihodinové směny na pomoc 27 pacientům, z nichž tři byli ve vážném ohrožení života. Z důvodů větší aktivity bodavého hmyzu v letních měsících záchranáři upozorňují na příznaky alergické reakce a anafylaktického šoku a také první pomoc v případech bodnutí.
„Mezi hlavní příznaky alergické reakce a anafylaktického šoku patří větší otok, červené skvrny po těle, svědění, zhoršená průchodnost dýchacích cest, záchvat podobný astmatickému, opocenost, pokles krevního tlaku, pocit na omdlení, křeče, bezvědomí a někdy i zástava srdeční akce. Lokální otok v místě bodnutí je normální. Pomáhá chladit místo bodnutí a namazat ho mastí s obsahem antihistaminik, která je volně prodejná v lékárně,“ uvedla Petra Effenbergerová, tisková mluvčí ZZS Středočeského kraje.
Podle jejích slov by si alergici měli po bodnutí hmyzem aplikovat léky, které mají od svého lékaře (tablety, čípky nebo injekci, tzv. EpiPen), a zavolat záchrannou službu. „Při bodnutí v dutině ústní nebo na krku otok zpomalí studený obklad a cucání ledu nebo zmrzliny. V případě většího počtu žihadel či bodnutí v oblasti krku a v ústech je třeba vždy zavolat záchrannou službu, i když poštípaná osoba není alergik,“ dodala v nedělní tiskové zprávě Effenbergerová.