STŘEDNÍ ČECHY – Středočeský kraj ve spolupráci se Záchrannou službou Středočeského kraje pořídil dalších dvacet automatických externích defibrilátorů (AED). Ty ve středu 10. února předali středočeský hejtman Miloš Petera a ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek ředitelům Krajského ředitelství policie SČK Václavu Kučerovi a Územního odboru Kladno Tomáši Hradilovi. Nové defibrilátory převzali i zástupci vybraných měst a obcí spolu s dobrovolnými hasiči. Středočeská záchranka nezajišťuje jen samotné pořízení přístrojů, ale vybírá i vhodná místa a organizace pro jejich umístění jako jsou například hasičské záchranné sbory, městské a obecní policie a také Policie ČR.
Jeden z dvaceti přístrojů AED obdržel i hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, jenž po celou dobu projekt podporuje a několikrát navštívil veřejná školení první pomoci, která pořádá středočeská záchranka. „Rozhodl jsem se projít celým kurzem první pomoci a naučit se defibrilátor používat,“ prohlásil hejtman s tím, že přístroj bude vozit ve svém vozidle, aby při častých cestách po regionu mohl sám v případě nutnosti poskytnout pomoc.
Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje s podporou Středočeského kraje od roku 2014 nakoupila a rozmístila již 45 kusů automatických defibrilátorů včetně kyslíkového zdroje. Další dvacítka přístrojů pokryje doposud „nepokrytá“ místa kraje. „Automatické externí defibrilátory jsou bezpečným a efektivním způsobem léčby náhlé zástavy oběhu v terénu. Jejich obsluha je jednoduchá a zvládne ji po krátkém školení opravdu každý Využití laikem umožňuje aplikaci defibrilačního výboje před příjezdem našich posádek,“ uvedl ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.
Autor/zdroj: Petra Effenbergerová,
tisková mluvčí ZZS Středočeského kraje