REGION – Květnoví ledoví muži, Pankrác, Servác a Bonifác, přinesou také letos ochlazení, přesto zahrádkáři mohou zůstat celkem v klidu, ranní mrazíky nepřijdou. Podle momentální předpovědi se mají teploty od čtvrtka do soboty nejvýše dostávat k patnácti stupňům. Zato má prý hodně pršet, za tři dny by mohlo spadnout někde až 40 litrů vody na metr čtvereční. Nejchladnější má být až nedělní svátek svaté Žofie, k ránu teploty klesnou jen k třem stupňům.
Dost pesimisticky právě k tomuto vývoji počasí zní jedna z pranostik: „Déšť, jejž Pankrác, Servác kuje, rád se v létě opakuje.“ Všichni tři „zmrzlí“ jsou samozřejmě svatí, nejmladší Pankrác se dožil pouze čtrnácti let. Na rozhraní 3. a 4. století n. l. bylo veřejné přiznání ke křesťanství trestáno smrtí. Mladý Pankrác se nechtěl své víry vzdát, a tak byl 12. května roku 304 veřejně sťat. Na jeho počest stojí dodnes v Římě bazilika sv. Pankráce.
Svatý Servác pocházel z Arménie a je ochráncem zámečníků a stolařů. Lidé se dříve k němu modlili, když je sužuval revmatismus, bolesti nohou a horečka. Zemřel 13. května roku 384 v holanském Maastrichtu na zimnici. Také Bonifác byl mučedník, zemřel asi tím nejkrutějším způsobem: byl kvůli své křesťanské víře nejprve mučen a poté biřici vhozen do vařící se smůly.
Za ledovými muži každoročně následuje svátek svaté Žofie. O svaté Žofii se také říká, že je počuraná, respektive, že v tento den rádo pršívá. Tomu nasvědčuje i řada lidových pranostik. Například: „Svatá Žofie vaří z vody“, nebo „Svatá Žofie políčka často zalije“. Jedna z pranostik říká, že „Před Servácem není léta, po Serváci s mrazy veta“, ale ne vždy. V závěru května někdy přicházejí ještě takzvaní „malí ledoví muži“ – svatý Urban, svatý Filip a svatý Beda.