Otevírá se naučná stezka Drbákov-Albertovy skály

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANSKO – Správa Chráněné krajinné oblasti Blaník připravuje na nadcházející víkend slavnostní otevření Národní přírodní rezervace Drbákov–Albertovy skály. Sedmikilometrová okružní naučná stezka Albertovy skály prochází jedním z nejkrásnějších koutů Sedlčanska. Srázovité území o rozloze téměř 63 hektarů se nachází  na pravém břehu Vltavy se severní a západní orientací mezi osadami Oboz a Častoboř.

„V tomto území nalezneme společenstva suťových lesů se zastoupením tisu červeného a společenstva skalní stepi s výskytem vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Středem srázů vede po celé délce území velmi obtížně zbudovaná naučná stezka s četnými výškovými rozdíly. Vyžaduje časově i fyzicky náročnou údržbu, návštěvníkům jsou odměnou za fyzickou náročnost krásné vyhlídky do vltavského údolí,“ uvádí Bc. Ivana Křížová ze správy CHKO Blaník.

V rezervaci Drbákov – Albertovy skály se střídají lesní společenstva, především suťové lesy, význačné přítomností tisu, dále zakrslé doubravy, dubohabrové háje, kyselé doubravy, habrové bučiny a útržky reliktních borů. Ostrůvkovitě se vyskytují skalní stepi kyselé i bazické. Z význačnějších druhů rostlin zde nacházíme bělozářku liliovitou, bělozářku větvitou, chrpu Triumfettiho, koniklec luční načernalý a další teplomilné druhy charakteristické pro kaňon Vltavy. Drbákov je hnízdištěm výra, krahujce a dalších dravců, vyskytuje se zde užovka hladká, ještěrka zelená a bohatá fauna měkkýšů.

Slavnostní otevření naučné stezky je naplánováno na 8. května v 10 hodin u prvního zastavení naučné stezky „U křížku“. Pro absolvování celé trasy by zájemci měli počítat s časovou náročností čtyř až pěti hodin. Výškové převýšení je v rozsahu 271 – 475 m/n. m., délka trasy 7,3 kilometru. Pořadatelé doporučují kvalitní turistickou obuv a oblečení, stezka není vhodná pro malé děti.