Malé čarodějnické ohně na zahradě jsou mnohdy nebezpečnější než ty velké, veřejné

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REGION – Letos už podruhé nebude možné slavit Valpuržinu noc na oficiálních akcích. Mnozí si tak aspoň udělají táborák na zahradě. Tyto malé ohýnky však často představují větší riziko než ty velké, které organizovaně pořádají obce nebo spolky. Je to hlavně proto, že velká vatra, která doprovází oficiální akci, je ve většině případů pod dozorem dobrovolných hasičů.

Navíc je takové pálení předem nahlášeno hasičům, přičemž ti mohou případně ještě nějaká další opatření nařídit. Pokud si ale udělají lidé oheň na zahradě pouze pro rodinu, často podcení protipožární opatření, která je potřeba dodržet. Mají pocit, že z malého ohniště se oheň nemůže rozšířit, a tak ho často nechají bez dozoru a neštěstí je na světě.

Obecně také platí, že největší roli v nárůstu požárů před oslavami čarodějnic hraje počasí. Pokud je před 30. dubnem dlouho sucho a je teplo, dojde k požáru mnohem snáz, než když je půda prosáklá vodou. Stejně tak je nebezpečný silný vítr, který žhavé uhlíky rozfouká po okolí a snadno tak chytne třeba suchá tráva. Za posledních deset let zaznamenali hasiči o čarodějnicích nejvíce požárů v roce 2018.

Právě v tomto roce a ještě v roce 2016 byl velmi suchý duben. V tyto roky pak byl obecně velký nárůst požárů v přírodním prostředí v rámci celého jarního období. V roce 2016 zaznamenali hasiči o čarodějnicích 120 požárů, v roce 2018 dokonce 136. Naopak v loňském roce, určitě i v důsledku omezení kvůli koronaviru, bylo 30. dubna celkem 71 požárů a z toho jen 26 v přírodním prostředí.

Zdroj: HZS České republiky
Ilustrační foto:
pixabay.com