STŘEDNÍ ČECHY – Čarodějnice z pohledu záchranářů byly letos vzhledem k epidemiologické situaci a vládním nařízením o poznání skromnější. I tak bychom mezi ošetřenými pacienty našli ty, kteří tzv. přebrali či zakusili sílu filipojakubského ohně na vlastní kůži. Oheň o filipojakubské noci má dle lidových tradic zajišťovat ochranu a prosperitu. Plameny ale už asi nejsou, co bývaly, a záchranáři tak vyjeli na pomoc třem osobám, které se popálily.
„Ošetřili také šest osob, které utrpěly různá poranění při napadení. Není překvapením, že k většině z těchto případů došlo za přispění alkoholu. Posádky vyjely i k dvaceti třem osobám, u kterých byl primárním důvodem výjezdu sanitního vozu alkohol. Alkoholické lektvary nepili jen dospělí, a tak byla poskytnuta nezbytná péče i třem nezletilcům,“ informovala tisková mluvčí středočeských záchranářů Petra Homolová a pro dokreslení popsala několik zásahů:
„Jen pár minut po 20. hodině vyjela jesenická posádka rychlé zdravotnické pomoci k popálenému batoleti na Praze-západ. Malá holčička spadla do ohniště a popálila si ruce, záchranáři ji ošetřili popáleniny I. a II. stupně zhruba na 2 % povrchu těla. Po nezbytné péči byla pozemní cestou přepravena do vinohradské nemocnice.
Na Benešovsku před 21. hodinou vyjely posádky k vlašimskému nádraží, kde ležel na zemi mladík pod silným vlivem alkoholu. Po jeho zajištění byl transportován do benešovské nemocnice na dětské oddělení, kde se pod dohledem našich kolegů ze svého stavu vyspí. Dramaticky vyzněl hovor na tísňovou linku 155, kdy volající před 21. hodinou informoval operátorku o kamarádovi v bezvědomí.
Ten však při příjezdu posádek notně podnapilý ležel na zemi a se svými kamarády se kvůli něčemu statečně pral. S dopomocí byl schopen dojít do sanitního vozu, kde byl záchranáři vyšetřen. Muž nebyl zraněn, jeho stav nevyžadoval transport do zdravotnického zařízení, a tak byl poučen a ponechán ve společnosti svých přátel.“
Ilustrační foto: ZZS Středočeského kraje