REGION – Topná sezona doufejme už skončila, přesto právě teď nastává čas uvažovat o té další. Významnou měrou by těm domácnostem, které topí tuhými palivy, mohla příští topnou sezonu ulehčit tzv. kotlíková dotace. O té se nedávno, obdobně jako v Moravskoslezském kraji, dohodli zástupci Ministerstva životního prostředí a Středočeského kraje. Výzva zaměřená na podporu výměny domácích kotlů bude otevřena v červnu, příspěvek z dotačního programu na nový kotel by měl činit přibližně polovinu jeho ceny.
„Prostřednictvím tohoto dotačního programu bude poskytována dotace domácnostem ve Středočeském kraji, které vymění ručně plněné kotle na tuhá paliva (uhlí, dřevo) za nízkoemisní plně automatické kotle na uhlí nebo biomasu (peletky) nebo jejich kombinaci,“ uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí Marek Semerád. „Předpoklad otevření výzvy je v červnu 2013, příspěvek z dotačního programu bude cca 50% a maximální výše dotace pak bude činit 40 tisíc korun na jeden kotel,“ dodal.
Podle údajů Českého statistického úřadu z posledního sčítání lidí, domů a bytů z roku 2011 je v současné době na území Středočeského kraje provozováno téměř 116 tisíc kotlů na tuhá paliva (uhlí, koks, uhelné brikety nebo dřevo). Předpokládaný dotační program se pak bude vztahovat na výměnu stávajících ručně plněných kotlů na tuhá paliva za nové nízkoemisní kotle s automatickým plněním. Z pohledu dotací se novým kotlem rozumí minimálně takový kotel na tuhá paliva, který minimálně splňuje třetí emisní třídu.
„Jsem velmi rád, že jednání ohledně dotačního programu bylo úspěšné, neboť střední Čechy si ochranu před znečištěním ovzduší zaslouží stejně jako sever Moravy či jiné emisemi silně postižené lokality,“ řekl závěrem náměstek Semerád. Množstvím emisí všech hlavních škodlivin z mobilních zdrojů podle něj střední Čechy vykazují dokonce nejvyšší úroveň v Česku.