SEDLČANY – Nedělní dopoledne patřilo na sedlčanském vlakovém nádraží historii. Už od deváté hodiny tu mohly lidé prohlížet na třetí koleji stojící vlak tažený benešovskou dieselelektrickou lokomotivu řady T 435 zvanou Hektor s připojeními třemi krémově červenými osobními vozy Bmx 765 (zvanými Balm) z šedesátých let a zakončený poválečným služebním vozem Ds Daa-k zvaným „hytlák“. Přehlídku historických vozů doplňoval salonní vůz Posázavkého Pacifiku. Dětem na nádraží sloužila krátká trať s malým „vozem“ na ruční pohyb.

Po odjezdu osobního vlaku taženého „hektorem“ s lidmi sporadicky obsazenými osobními vozy nastal na nádraží klid, který vyplnila místní dechová hudba Rudy Ešnera. Postupem času se přece jen nádraží víc zaplnilo a všichni nedočkavě vyhlíželi příjezd nejen slibovaného předválečného vozu „Modrý šíp“, ale také elektrické rychlíkové lokomotivy „Bobina“. Obě tyto železniční vozidla v majetku Železnic Slovenské republiky provozuje spolek Výhrevňa Vrútky. Čekání se protáhlo na víc jak hodinu, mezi níž mírné vzrušení mezi čekajícími způsobil příjezd podobně modře zbarveného motorového vozu renovované řady 810 pravidelné linky Českých drah.

Krátce před jedenáctou hodinou se víc jak stovka přihlížejících lidí dočkala, na sedlčanské nádraží přijel jediný zachovalý motorový vůz řady M 274.004 „Modrý šíp“. Ještě v neděli ráno městským rozhlasem avizovaná elektrická lokomotiva „Bobina“ z let 1953 – 56 však do Sedlčan nedorazila. Zasvěcení tuto informaci věděli už v polovině týdne, ostatním absenci „bobiny“ vysvětlil na nádraží místní komentátor. Důvodem nebylo jen to, že sedlčanská lokální trať není elektrifikována a funkční lokomotiva by musela být přitažena, ale především nízký profil trati nezpůsobilý pro průjezd vysoké lokomotivy s elektrickými sběrači proudu. Kdo ji chtěl vidět musel až do Benešova, kde je od pátku do neděle vystavena v lokomotivním depu.

Akci, kterou město pojalo jako „nekulaté“ výročí 122 let sedlčanské lokální trati, organizoval spolek propagující železnici Posázavský Pacifik ve spolupráci s výše zmiňovaným slovenským spolkom Výhrevňa Vrútky. Na nádraží tak bylo možné nejen si zakoupit publikaci vydanou ke kulatému 120. výročí Selčanky, ale získat také otisk razítka speciálně k tomuto výročí zhotoveného.
Další fotografie v sekci Fotoarchiv