Dnům okolo letního slunovratu bývala vždy přisuzována magická a čarovná moc

Letní slunovrat býval dříve důvodem k uctívání Slunce, přírody, života a síly. Letos nastane letní slunovrat ve čtvrtek 20. června hodinu a deset minut před půlnocí, v tu dobu vstoupí Slunce do znamení Raka. Svátek letního slunovratu oslavovali jak Keltové, tak také Pohané i Slované. Keltové kdysi letní slunovrat vnímali jako magický zasvěcený ohni.

Podobně jako o „čarodějnicích“ pálili na kopcích posvátné ohně – tentokrát na počest vrcholícího Slunce. Podle keltské a germánské tradice měly ohně dodat slunci sílu, ohně navíc oživují tajemné síly, které střeží poklady země. Podobně slavili letní slunovrat také naši slovanští předkové. První letní koupelí přivolávali úrodu a vláhu, plodnost zase sexuální nevázaností, teplo za pomoci pálení ohňů.

Dnům okolo letního slunovratu bývala vždy v myslích našich předků přisuzována magická a čarovná moc. Noc o letním slunovratu je v našich zeměpisných šířkách nejkratší z celého roku, naopak Slunce setrvá nad obzorem víc jak šestnáct hodin. Délka dnů a nocí se v průběhu června mění jen velice málo. Slunce stále vychází před pátou hodinou letního času a zapadá po jednadvacáté hodině.

Ilustrační foto: pixabay.com