Do 10. etapy Macháček neodstartoval

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANY – Středeční desátá etapa Dakaru 2014 znovu prověřila kvalitu vozidel a umění jejich posádek. Účastníci se museli v blízkosti Pacifiku poprat s 631 kilometrů dlouhou rychlostní zkouškou rozdělenou do dvou úseků. Prvních 200 kilometrů vyhovovalo především milovníkům písku, druhá část se jela v jemném písku zvaném „fesh fesh“, který je nepříjemný pro jezdce i závodní stroje. Sedlčanskému KM Racing týmu zbylo v dakarském ohni už jen jedno želízko, Josef Macháček pro technické problémy v úterní deváté etapě byl nucen ukončit své učinkování na letošním Dakaru.

Kamion pilotovaný Vlastimilem Vildmanen odstartoval do etapy krátce po čtrnácté hodině našeho času. První část měřeného úseku projel v čase 3:56:56 hodin, což byl 18. nejlepší čas v kategorii kamionů. Po následném neměřeném přejezdu absolvovali všichni závodníci druhou část speciálky. V té si liazka sedlčanského KM Racing týmu vedla ještě lépe a tak v cíli mohl být Vildman spokojený. 10. etapu dokončil jako druhý nejlepší Čech na 15. místě, když vítězem etapy se stal Aleš Loprais s kamionem Tatrou. Shodné 15. místo patří posádce Vlastimil Vildman, Martin Macík mladší a Michal Mrkva a jejich vozu Liaz se startovním číslem 525 také v průběžném pořadí.

„První, dunovou část etapy jsme projeli lépe než předchozí den. Nezapadali jsme, a to nám dost pomohlo. Zbylá část dlouhé speciálky byla únavná, a to i díky pokročilejšímu času závodu. Při takové únavě je obtížnější se soustředit a neudělat chybu. Dnes nám to tedy vyšlo,“ řekl Vildman v cíli desáté etapy. Čtvrteční jedenáctá etapa obsahuje nejtěžší především proto, že 605 kilometrů dlouhý speciál se jede v celku bez neutralizační zóny. Zhruba ve dvou třetinách se přiblíží tradičnímu dějišti atacamských etap, městu Copiapó, zhruba 120 kilometrů dlouhým úsekem přejede místní duny, v nich se zřejmě bude rozhodovat o osudu závodu ve všech kategoriích.

Zdroj: Dakar.com a KM Racing Team