Eurotrial skončil úspěchem Německa

SEDLČANY – Podobně jako před týdnem při Mezinárodním mistrovství ČR v rallycrossu, tak i minulou sobotu a neděli se závodníci na Eurotrialu 2011 potýkali v Sedlčanské kotlině nejen se záludnostmi tratí, ale také s bahnem. Úmyslně k tomu napomohli pořadatelé, kteří v motoristickém areálu vyhloubili spoustu hlubokých jam a všude rozvedli obrovské množství velkých kamenů. Navíc po oba dny zasáhl historicky první Mistrovství Evropy  terénních vozů v České republice vydatný, a v neděli navíc dlouhotrvající déšť. V hodnocení národů skončilo nejlépe Německo následované Norskem a Českou republikou. Dvoudenní klání nejlepších offroadových trialistů dokončilo ze 169 přihlášených vozů 132 posádek.

Samotné závody však nadchly všechny přítomné diváky, kteří nelitovali cesty do Sedlčanské kotliny. Na soutěžní posádky čekalo celkem šestnáct různě náročných trialových sekcí, přizpůsobených možnostem jednotlivých kategorií. Zcela bezesporu největší obdiv všech diváků sklízeli závodníci v kategorii prototypů, kterých se v areálu sešly hned čtyři desítky. Ale i ostatní čtyři kategorie terénních vozů,  Original, Standard, Modified, ProModified nezůstávaly divákům nic dlužné. Díky náročným soutěžním i povětrnostním podmínkám tak nebyla nouze o utopená auta v hlubokých jamách, všude spousty bahna a nespočítaně kutálejících se aut s koly směřujícími k nebi.

Po nedělní dvacáté hodině došlo přímo v areálu Sedlčanské kotliny k vyhlášení výsledků a poté k závěrečné párty všech závodníků, jejich doprovodů a hostů. Nejvíce titulů mistrů Evropy pro rok 2011 v trialu terénních vozů putuje stejně jako loni na sever Evropy – Švédsko, Norsko a Finsko získaly po jednom. O další dva se podělili jezdci z Rakouska a Německa. Evropským šampionem v kategorii Originál se stala dvojice Stephan Abt a Klaus Bechthold z Rakouska, před Markusem Brüggerem ze Švýcarska a dvojicí Franziska a Horst Tinschert z Německa. Český závodník Roman Černý obsadil v této kategorii 4. místo.

V kategorii Standard zvítězili Švédové Christer a Astrid Wilsby, pro druhou příčku si dojel Peter Jašurek ze Slovenska a třetí skončila dánská dvojice Rene Frederiksen a Ann Britt Frederiksen. Těsně pod stupni vítězů zůstali Češi Lukáš Křeček a Josef Polívka. Kategorie Modified se stala kořistí dvojice Thomas a Steffen Altvater z Německa, druhé místo patří Mikaelu Svenssonovi a Marie Löthman ze Švédska, třetí skončili Němci Jürgen a Bettina Wagner. Na nejlepší české jezdce Lukáše Křečka a Josefa Polívku čekalo celkově až 11. místo.

Dvě poslední kategorie Eurotrialu 2011 v Sedlčanské kotlině patřili především Seveřanům. V kategorii Promodified zvítězili Norové Ketil Johnsen a Christopher před svými krajany Palem a Joakimem Kringler a švédským párem Reinhard a Cornelius Feuerstein. Češi Jan Prokůpek a Jiří Provazník obsadili 4. místo. Kategorii Prototype ovládla  dvojice Tomas Nyholm a Kari Korhonen z Finska, druhý skončil Rus Yury Samodurov a třetí pak Tore Hansen a Johan Westerheim jedoucích pod vlajkou České republiky.