REGION – Pondělkem 1. října začíná oficiálně topná sezona, přesto chladné počasí posledních dnů vedlo řadu domácností k tomu, že už si alespoň na večer začaly přitápět. A to často bez ohledu na to, jak ale vypadají jejich kotle a komíny po létě. Určitě by je měl před zprovozněním prohlédnout odborník, abychom si byli jisti, že topení v nadcházející topné sezóně bude bezpečné. Se začátkem topné sezóny každoročně hasiči likvidují zvýšený počet požárů způsobených od komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Hasiči proto důrazně upozorňují na důslednost při jejich údržbě.
„Během loňské topné sezóny, tedy od října 2017 do března 2018, došlo k 965 požárům způsobených komíny, přičemž přímá škoda dosáhla částky 64,1 mil. korun. Při těchto požárech došlo k usmrcení dvou osob a 46 osob se zranilo. Nejvíc požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Jen během loňské topné sezóny bylo takových požárů 846 z celkového počtu 965. Mezi další příčiny požárů patří nevhodná konstrukce komína, zazděný trám v komíně a špatné spáry v komíně,“ informovala Nikol Zaoralová, mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.
Ze zprávy jasně vyplývá, že nevyčištěný komín může za převážnou většinu požárů komínových těles, a tuto skutečnost by lidé rozhodně neměli podceňovat. Podle zákona z roku 2015 by měl být každý komín vyčištěn minimálně jednou za rok, pokud lidé topí pevnými palivy, je to třikrát do roka. Čištění mohou provést sami, minimálně jednou do roka by měl komín ale prohlédnout kominík. Jejich vcelku solidní seznam najdou lidé na webu kominíků, jejich odbornost si lidé mohou zase ověřit na webu Hasičského záchranného sboru.