Velikonoční zvyklosti mají naši sousedé stejné, jiné jsou na jihu a severu Evropy

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REGION – Velikonoce jsou pro evropské křesťany nejvýznamnějším svátkem roku, pro méně nábožensky založené Evropany svátky jara, dny volna, návštěv přátel, jarních procházek, dobrého jídla a pití. Každá země má v době velikonoční své tradice a zvyklosti, které se často liší. V některých státech jsou velikonoční zvyky podobné jako u nás, především  pak v symbolech malovaných vajíček, pečení beránků a pletení pomlázek. Naši nejbližší sousedé Slováci mají obdobné zvyky jako známe u nás. Pouze dívky jsou kromě vymrskání pomlázkou navíc polévány vodou. To prý proto, aby je voda očistila od hříchů. Slováci v této souvislosti drží i takzvané Odvetné úterý, kdy děvčata mohou všechny krutosti chlapcům odplácet.

Německé a rakouské Velikonoce jsou si podobné. V obou zemích začínají oslavy Velikonoc už Květnou nedělí, za významný den považují obyvatelé těchto států především Velký pátek. V sobotu a neděli se pečou velikonoční beránci a barví vajíčka, v Rakousku se pečou preclíky ve tvaru věnečku. Obě země také dodržují oblíbené tradice hledání schovaných vajíček a především pak hru s vajíčky, při ni se snaží při koulení si navzájem vajíčka nakřápnout. Jak v Německu, tak v Rakousku se též pořádají tradiční jarní trhy, kde se prodávají dekorační předměty, proutěné zboží, květiny a cukrovinky. Nejvíce velikonočních trhů je k vidění v Dolním Rakousku, z nichž nejznámější jsou trhy na zámku Haindorf a a pro Čechy v blízkém Gmündu.

Polské Velikonoce jsou v této silně křesťanské zemi největším svátkem v roce. Velikonoční neděle je dnem, kdy část polského lidu končí období čtyřicetidenního půstu. Stejně tak většina Poláků v tento den míří do kostelů, kde si nechávají požehnat košík s chlebem, solí, pepřem a klobásou. Polští mládenci nepoužívají na Velikonoční pondělí k mrskání děvčat pomlázku, ale vrbovou větvičku. Část zvyků, včetně polévaní vodouy, je obdobná jako na Slovensku. Dívku tu jsou navíc ještě polévány voňavkou.

  Ve vodách potoku Mastník skončila Smrtka tradičně vynášená školáky z 2. ZŠ Propojení

V severských zemích mají naopak tradice a zvyky odlišné od Střední a Západní Evropy. Ve Švédsku a Finsku jsou Velikonoce spjaté s čarodějnicemi. Za čarodějnice se tu převlékají děti, které vyrážejí po domech na koledu. Oblíbené jsou ve všech severských zemích „škádlivé“ někde i zapečetěné dopisy, které obsahují sněženku, jako symbol jara a vytečkovaný podpis. Děti je strkají adresátům pod dveře.

Velikonoce v jižních zemích probíhají především ve znamení mohutných průvodů a církevních procesí. Španělská procesí jsou úměrná počtu kostelů a velikosti města, v Portugalsku se procesí koná na Velký pátek, v čele pochodu jdou bosí muži zahaleni v tunikách s kapucí. Italové naopak spojují Velikonoce hlavně s jídlem, tradičním pokrmem je tam pečené jehněčí maso a preclíky. Údajně to byli právě Italové, kteří vynalezli čokoládová velikonoční vajíčka.