Je to už pěkná řádka let od doby, kdy se v Česku 14. února začal slavit svatý Valentýn. Především komerční reklama obchodníků oblibu tohoto svátku každoročně zvyšuje a tak oslava svátku Valentýna hlavně u mladých lidí rok od roku roste. Podle průzkumu z minulých let slaví svátek zamilovaných čtvrtina populace starší patnácti let, za dárky utratí celkem přes 1,5 miliardy korun.
Muži nejraději kupují květiny, prim hrají především rudé růže. Nejnovějším hitem svátku Valentýna se kromě dárků stává také uzamykání zámečků lásky. Kořeny tohoto svátku jsou pravděpodobně odvozeny od svátku Lupercalia slaveném ve starověkém Římě. Při dávném svátku Lupercalia nešlo zrovna o zamilovanost, jaká je současnému svátku Valentýna přikládána.
Ale o jakousi loterii „lásky“. „V předvečer tohoto dne byly do ‚urny lásky‘ vloženy lístečky se jmény mladých dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho ‚miláčkem‘ v následujícím roce. Legenda také říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentinovi,“ uvádí Wikipedie.
Přitom existence sv. Valentýna je dodnes spojena se spoustou otázek, dohadů a smyšlenek. Příběh o svatém Valentýnovi se ale nejčastěji váže k jedné osobě, Valentýnovi, který měl být biskupem v dnešním Terni, antickém městě Interamna. Svatý Valentýn je tedy jakousi polomýtickou figurkou, jejíž historická úloha je de facto nulová. I tak přejeme hezkého Valentýna, tedy pokud jej vůbec slavíte…
Ilustrační foto: pixabay.com