Je to už rok, co se na neoficiálních facebookových stránkách fanoušků Sedlčan (Sedlčany – moje město) rozeběhla diskuze týkající se zřízení obchodu se zahrádkářskými přebytky, nebo alespoň místa, kde by se tyto přebytky nechaly prodávat. Rok uběhl, diskuze kamsi hluboko zapadla a nic se stále neděje. Osobně nic proti prodeji zahrádkářských přebytků nemám, naopak, podobný zahrádkářský obchod v Sedlčanech už byl a dost často jsem jej nejenom já jako zákazník navštěvoval.
Bylo to však v době, kdy zeleninovou zahrádku měl v Sedlčanech téměř každý druhý, kdo vlastnil, nebo měl třeba jen pronajatý, vhodný pozemek (viz různé kolonie na okrajích města) a občas mu něco z jeho bohaté úrody přebývalo. Jenže doba šla dopředu, objevily se první supermarkety nabízející relativně všechno (levné a většinou z dovozu). Ze zeleninových zahrádek tak zmizely záhony a nahradily je pečlivě střižené trávníky s bazénem uprostřed.
Takže kdo si přece jen ponechal pár záhonů (kromě zmiňovaného trávníku), má na nich zeleninu akorát tak pro sebe. Ale přes to všechno si stále myslím, že přebytky někteří skuteční regionální pěstitelé (třeba jahod, jablek, brambor, sazenic, květin apod.) stále mají a nabízejí je k prodeji. Teď mluvím opravdu o skutečných pěstitelích a zahrádkářích, nikoliv o některých překupnících ovoce a zeleniny, kteří jezdí i do Sedlčan na tzv. farmářské trhy a vydávají se za prvopěstitele…
A v dnešní době, kdy ceny ovoce a zeleniny v supermarketech dosahují astronomických částek, by se takový krámek hodil dvojnásobně. Osobně by se mi líbilo to, co funguje třeba ve Vodňanech už několik desetiletí a co jsem při svých cestách do Vodňan (viz fotogalerie) často obdivoval. Prostě tam město umožnilo zahrádkářům, aby každé úterý a v sobotu na polovině náměstí od šesti hodin ráno prodávali přebytky (tuším, že podle informací dřívějšího místostarosty Vodňan, bez poplatku).
A lidé na vodňanské náměstí opravdu jezdí s tím, co zrovna vypěstovali a sklidili. Na jaře jsou to sazenice paprik, rajčat, okurek, nejrůznějších trvalek. Později například cibule, zelenina do polévek, saláty, kedlubny, okurky, řezané květiny, brambory i česnek. Trhy končí s polednem, nebo po vyprodání zásob, nikdo to v podstatě oficiálně neorganizuje, město to toleruje, je to tam „od nepaměti“… Prostě pohoda, kde si lidé mohou nakoupit všechno čerstvé za přijatelný peníz.
Ladislav Havel