SVATÝ JAN – U příležitosti výročí 300 let od dopátrání se první písemné zmínky o mlýnu v Brzině uspořádal pan Vladimír Kuncl s rodinou ve svém mlýně v sobotu 17. srpna netradiční oslavu. Zahájení oslavy proběhlo odpoledne na louce u mlýna, odkud se průvod odebral na blízké návrší k vysvěcení kaple a ekumenické bohoslužbě. Veškeré dřevo použité na stavbu kaple pochází z přilehlých lesů patřících k mlýnu a bylo nařezáno na mlýnském katru. Kovové komponenty byly vyrobeny v kovárně mlýna, dlažba je z kamenů vyplavených letošní ničivou povodní. Dřevěnou ekumenickou kapli, navrženou známým architektem Davidem Vávrou, postavila rodina Kunclových na náhorní luční plošině nad mlýnem jako poděkování za ochranu života.
„Je tomu už dvacet let, co jsem osobně prožíval hodně těžké chvíle. Kaple je postavená jako dík za to, že jsem tohle období přežil. Oslovil jsem architekta Davida Vávru, který se pro můj záměr nadchl. A protože David Vávra je evangelického vyznání, rozhodl, že kaple bude ekumenická, sloužící k sbližování jednotlivých církví,“ řekl v úvodu oslavy pan Vladimír Kuncl. Ekumenickou bohoslužbu tak celebrovali farář Samuel Hejzlar ml. z církve Českobratrské evangelické, zástupce církve Československé husitské farář Mgr. Jiří Chvála a správce římskokatolické krásnohorské farnosti P. ThMgr. Zbigniew Grzyb. Slavnostního vysvěcení se jako host zúčastnil i generální vikář římskokatolické pražské arcidiecéze Mons. Michael Slavík.
Na bohoslužbě zazpíval sólista Slovenského národního divadla a stálý host Státní opery Praha Igor Ján. Své sólo na trombon tu měl i pan Jiří Doubrava, známý ze sedlčanského Blue orcestra. Stejně tak v průběhu bohoslužby zazpíval a zahrál Farní sbor Českobratrské církve evangelické v čele s představitelkou sboru Kateřinou Vojkůvkovou. V závěru slavnosti promluvil i autor návrhu kaple, akademický architekt David Vávra. „Obdivuji tohle sepětí s přírodou, kaple je protiváhou toho, co všechno pulsuje dole v mlýně. Není to jenom moje zásluha, není to práce jedince, ale všech, kteří se na výstavbě kaple podíleli. Díky vám, Kunclovi.“ A jak je pro Davida Vávru typické, a jak jej znají mnozí televizní diváci z pořadů Šumná města, Šumné stopy a dalších, svoje slova v závěru zveršoval.
Po návratu asi dvou set účastníků slavnostního vysvěcení kaple a ekumenické bohoslužby zpět, následoval na louce u mlýna další doprovodný program. V tom nejen zahrála k poslechu a tanci hudba, ale diváci také mohli zhlédnout ukázky práce uměleckých kovářů Petra Kuncla a Jiřího Pekárny v kovárně areálu mlýna. Návštěvníci si rovněž mohli zakoupit či ochutnat hospodářské produkty z místní ekofarmy, nebo se občerstvit u několika stánků s nápoji. Ti, kteří vydrželi až do večera, mohli pak shlédnout další divadelní představení ochotnického spolku Drakr „Brzina jsou hříšná ves“. To mělo svoji premiéru o den dříve v pátek. „Premiéra vyšla na jedničku! Diváci řvali smíchy, bylo plno a na konci po nás nic neházeli,“ pochlubila se před sobotním představením jedna z členek souboru.