REGION – V případě příznivého počasí bude možné v úterý 4. ledna ráno pozorovat částečné zatmění slunce. V naši zeměpisné poloze (50° severní šířky a 15° západní délky) začne Měsíc překrývat sluneční kotouč přibližně šest minut po východu Slunce. V době vyvrcholení zatmění bude Slunce zakryto Měsícem ze 79 procent.
Slunce 4. ledna vychází v 7 hodin 58 minut. Jen o šest minut později (8:04:32) se do něj z pravého horního okraje začne „zakusovat“ temný Měsíc. Jak bude sluneční kotouč pozvolna stoupat nad obzor, půjde zatmění ke svému maximu. To nastane v 9 hodin 25 minut, kdy Měsíc zakryje 79,2 procenta slunečního průměru. Tehdy bude tvar Slunce skutečně podivuhodný – jako „úsměv“ na obloze, neboť Měsíc jej zakryje jakoby shora. Obě tělesa budou na obloze jen mírně nad obzorem. Poté začne Měsíc pomalu ustupovat. Poslední kontakt se zářivým slunečním kotoučem spatříme v 10 hodin 53 minut.
Zatmění nastává v případě určité konfigurace tří těles Sluneční soustavy a sice Slunce, Měsíc a Země, které se musí nacházet na jedné přímce. Tedy vlastně pokud mezi Zemí a Sluncem přejde Měsíc. V tu chvíli bude Měsíc v novu a okem na něm tedy žádné podrobnosti neuvidíme, dokonce jej na obloze neuvidíme vůbec, dokud nám nezačne sluneční disk pomalu zakrývat. Další částečné zatmění Slunce čeká Evropu až 20. března roku 2015.
Zatmění je výhodné pozorovat z vyvýšených míst, kde je vidět na obzor. Při pozorování je nutné si chránit zrak, běžné sluneční brýle v žádném případě nestačí! Ideální je svářečské sklo hustoty 13 nebo 14, případně speciální tmavé fóliové brýle určené výhradně k pozorování Slunce. Dříve pro sledování zatmění Slunce stačil osvětlený a vyvolaný černobílý film, ten se stal postupně však vzácností.