Letošní masopust už odpočítává své poslední dny. Ty však ale patří k těm, které se nejvíce slaví. Každoročně zahajuje posledních šest dní obžerství a nezřízeného masopustního veselí Tučný čtvrtek. Podává se vepřová pečeně s knedlíkem a zelím, dbá se, aby byla co nejvíce mastná. Typické jsou také zabijačkové hody – jitrnice, jelita, ovar, tlačenka, mastný prejt… To vše spláchnuto dobrým pivem a zakončeno něčím sladkým – koblihami smaženými ve vysoké vrstvě oleje a plněnými marmeládou.
V sobotu následují masopustní průvody, taneční maškarní zábavy a šibřinky. Přesto pravým vrcholem masopustních oslav, hodování a všeobecného veselí bývá každoročně masopustní úterý, kdy se na cestu vesnicí nebo městem vydává tradiční průvod maškar. Původně byly reje masek vyhrazeny jen pro svobodnou mužskou mládež a mladé ženaté muže, posléze už to neplatilo. Některé z masopustních masek mají prastarý původ dokonce až v době pohanské, jiné jsou novodobými improvizacemi.
Snad v žádném dřívějším průvodu nesměl chybět medvěd, tradičně vedený na řetězu medvědářem. Masce medvěda se přisuzovala vlastnost plodnosti, proto při každé zastávce si s medvědem hospodyně a děvčata musela zatancovat. Jinou tradiční maskou bývala kobyla, skrývající dvě osoby, dále Žid s pytlem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, cikánka a nevěsta. Nejen za ně, ale třeba také za další ženské postavy (tanečnice, baletky, vykladačky karet apod.) se obvykle přestrojovali chlapci.
Ilustrační foto: pixabay.com