REDAKCE – Sedlčanská nemocnice Mediterra nadále funguje bez omezení na základě smluv se zdravotními pojišťovnami. Ty vyprší k 31. prosinci 2012, co bude dál není ani několik málo týdnů před koncem letošního roku jasné. Nemocnice se totiž týká plánovaná restrukturalizace lůžek akutní péče, a to v té nejtvrdší variantě, tedy že by měla o akutní lůžka zcela přijít. Podle zdravotních pojišťoven, ale také podle ujištění společnosti provozující nemocnici, probíhá nadále jednání.
Zcela protichůdnou informaci, oproti stavu před dvěma týdny, přinesla zpráva Svazu zdravotních pojišťoven (SZP) ze středy 21. listopadu. Zatímco 5. listopadu seznam SZP uváděl, že se sedlčanskou nemocnicí bylo dosaženo dohody u všech třech oddělení, o šestnáct dní později je všechno jinak. Dohoda, podle téhož svazu a zveřejněného stavu jednání pojišťoven s nemocnicemi, uzavřena s Mediterrou nebyla, nadále se jedná především o interně a chirurgii. Jediné, co se nezměnilo je typ smlouvy, zdravotní pojišťovny nadále počítají u sedlčanské nemocnice s uzavřením krátkodobé smlouvy a útlumem akutní lůžkové péče.
Trpělivost už zřejmě došlo další nemocnici ve Středočeském kraji, kde má také dojít k útlumu akutní lůžkové péče. Soukromá nemocnice v Brandýse nad Labem omezila ve středu svou lůžkovou péči na gynekologii, chirurgii a dětském oddělení, a to na 30 dní. I tady mají smlouvy s pojišťovnami podepsané do 31. prosince, co bude po tomto datu nevědí. Podle majitele nemocnice Petra Švikovského se s nimi nikdo nechce bavit. Majitel nemocnice PP Hospitals navíc tvrdí, že Všeobecná zdravotní pojišťovna jim opět svévolně zkrátila platby.
Na rozdíl od Sedlčan, kde je ohledně plánovaného rušení akutních nemocničních lůžek klid, další města, kterých se také týká rušení akutní péče, nezahálejí. Například Roudnice nad Labem na Ústecku adresovala Senátu petici s deseti tisíci podpisy za zachování Podřipské nemocnice v tomto třináctitisícovém městě. Senát ČR nakonec po veřejném slyšení konstatoval, že petice je důvodná a požádal ministerstvo zdravotnictví a pojišťovny o zachování roudnické nemocnice a nasmlouvání zdravotní péče pro všechna stávající oddělení na příštích pět let. Na prosincové veřejné slyšení v Senátu se ohledně zachování své nemocnice chystají také zástupci dvojměstí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.
Související:
V sedlčanské nemocnici jde o 57 lůžek
Situace kolem špitálů je nepřehledná
Akutní péče v Sedlčanech asi zanikne
Mediterra nadále jedná s pojišťovnami