SEDLEC-PRČICE – Tradiční Pochod Praha – Prčice je zcela jistě nejznámějším dálkovým turistickým pochodem v České republice. Letošní 49. ročník startuje již tuto sobotu 17. května, připraveno je celkem 21 tras, z toho patnáct pro pěší. Oproti loňsku se jde jen jedna dětská trasa, jedna trasa pro vozíčkáře a čtyři trasy pro cyklisty zůstávají nezměněny. Účastníci pochodu si tak mohou vybrat nejdelší, 70 kilometrů dlouhou trasu Karla Kulleho, dvě padesátikilometrové trasy, či kratší od 44 kilometrů po nejkratší třicetikilometrové. Mezi ty nejkratší právě patří také Robinova trasa ze Sedlčan – Robin byla skautská přezdívka známého místního turisty a cestovatele Františka Veselého. Po zaplacení startovného každý účastník obdrží mapu pochodu, do níž po cestě na kontrolních stanovištích dostává razítka. Tradičním suvenýrem pro ty, kteří dojdou do osmi večer do cíle na náměstí v Prčici je botička. Jaké barvy, to pořadatelé každoročně tají. Dětská trasa (23 km) startuje pouze z Votic, je vedena samostatně do dětského cíle a účastníci obdrží místo botičky speciální trofej.
Historicky první pochod vedl zpočátku jedinou trasou z Prahy do Prčice, původním záměrem bylo překonat pěšky vzdálenost 100 tisíc loktů českých. První pochodníci se na téměř sedmdesátikilometrovou trasu vydali 17. dubna roku 1966. Trasa vedla obcí Křečovice a byla věnována zdejšímu rodákovi, hudebnímu skladateli Josefu Sukovi. Podle dnes již historických údajů vyšlo z Prahy 469 dálkových turistů. Také dalších pět ročníků bylo tématicky zaměřeno. Druhý ročník v roce 1967 měl podtitul „Za zlatem z Jílového“. Motivací tohoto ročníku bylo hledání zlatonosných míst na trase pochodu a každý měl dovoleno ponechat si to zlato, které cestou najde. V roce 1968 se na pochod s motivem „Čapkova Strž“ se vydalo celkem 370 lidí z nichž vlivem vysokých teplot do cíle došlo jen 268 z nich. Zajímavou tradici svateb tu započali novomanželé Romovi, kteří se nechali v cílové Prčici po absolvování dlouhých kilometrů oddat.
V následujícím roce Prčice slavila 800 let trvání. Někteří pochodníci se dokonce oblékli do historických oděvů a nesli i meče a sudlice, halapartny i kordy. Námětem dalšího ročníku pochodu v roce 1970 bylo rybníkářství a tak byl pochod stylově pojmenován „Krajem Jakuba Krčína z Jelčan“. Po absolvování trasy byli pochodníci pasováni do cechu rybářského. V zábavném programu si pak každý mohl holou rukou chytit svého kapra. Poslední tematický pochod se nazýval „Krajem Keltů“. Další ročníky již nebyly nijak zaměřeny, ale postupně přibývalo kratších tras, kterými se pochodníci vydávali do cíle.