SEDLČANSKO – Česká pošta plánuje do roku 2017 uzavřít až polovinu svých poboček. Vedení státního podniku chce tímto krokem ušetřit a zvažuje, že by poštovní služby za zavřené pobočky mohly převzít obecní úřady. Obce ale tomuto nápadu příliš nakloněny nejsou, navíc pošta vyjednává s obcemi separátně. Doporučené dopisy by například tak nově vydával starosta nebo jeho podřízení.
Ve středních Čechách má podle plánů České pošty být takto zrušeno, nebo převedeno na obce, osmnáct poboček. Na Sedlčansku jsou vytypovány poštovní pobočky v Milešově nad Vltavou, Nechvalicích, Svatém Janu U Sedlčan a ve Štětkovicích. „Loni nám navrhli nějaké možnosti, my jsme na to nepřistoupili. To, že by se tato služba přenesla na obecní úřad, je podle mě myslitelné. Na úřadu pracuje pouze účetní, která už nyní těžko stíhá celou agendu. Nemáme na to ani peníze, nemůžeme nikoho zaplatit. Když to zruší, tak to zruší, to se nedá nic dělat. Budou tady mobilní svozy pošty,“ uvedl pro ČTK starosta Štětkovic Josef Kunc.
„Kromě klasických kamenných poboček by měly vzniknout výdejní místa a Pošta Partner,“ říká mluvčí České pošty v Praze Marta Selicharová. Tento postup pošty je ale velkým ústupkem. Ještě před dvěma lety totiž prezentovala návrh ztrátové pobočky v malých obcích zcela zrušit. „Pošta Partner by měla vlastně plně nahrazovat kamennou pobočku s tím, že by partner s námi uzavřel smlouvu a poskytoval by poštovní služby za úplatu,“ upřesňuje Selicharová.
Občané Nechvalic a Svatého Jana nejsou z plánků České pošty nadšeni a trvají na zachování pošty v obci. V krajním případě se chce stát partnerem České pošty obec Milešov, kde trvale žije kolem 320 obyvatel. Starosta Milešova Jiří Vokrouhlík (ČSSD) ČTK řekl, že s nimi zatím nikdo o redukci nejednal, přesto vedení obce bude trvat na zachování pobočky pošty.