Vrcholí doba masopustních radovánek

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REGION – Letošní masopustní období v následujících dnech pomalu dosáhne svého pomyslného vrcholu. Než se začneme postit, abychom mohli na jaře utahovat opasky, přichází čas masopustních radovánek, který neodmyslitelně patří ke každé zimě. Vlastní masopustní období pravidelně trvá od svátku Tří Králů až do Popeleční středy, ta letos připadá již na 18. února. Délka masopustního období je každoročně rozdílně dlouhá, letos to je rovných šest týdnů. Za vše mohou pohyblivé svátky Velikonoc, které se řídí prvním jarním úplňkem.

V minulosti měly všechny ty masopustní obchůzky, reje a veselice všude stejný čas a podobný ráz. Přípravou na masopust býval vždy tučný čtvrtek, následovala taneční neděle a vše vrcholilo masopustním úterým, kdy se pořádaly průvody maškar a poslední zábava  spojená s pochováváním basy. Při tomto symbolickém pohřbu konaném krátce před půlnocí, občané v přestrojení za faráře, varhaníka a kostelníka uskutečnili obřad, při kterém bylo hodně pláče, smíchu a zábavy. Na Sedlčansku masopustní oslavy všeobecně známou tradici nemají.

Dříve býval obyvateli regionu hojně navštěvován o masopustním úterý tradiční maškarní průvod v Kosově Hoře. Ten na začátku padesátých let na koňmi tažených povozech směřoval i do Sedlčan, později však v důsledku politického klimatu zanikl. Obnovit masopustní maškarní průvody se v posledních dvou desetiletích pokusila v regionu řada obcí, spolků a sdružení. Tradiční se stal už čtvrteční „tučák“ v Příčovech, maškarní průvody pořádají v různých dnech i Dublovice, Svatý Jan, Prosenická Lhota, Kosova Hora, Nedrahovice i další obce. Komorně laděný maškarní masopustní průvod s programem u kašny na náměstí, pořádá v posledním desetiletí i sedlčanské sdružení Našlose.

Na maškarní rej se každoročně mohou těšit i návštěvníci skanzenu lidových staveb ve Vysokém Chlumci, odkud Bohutínské maškary jdou 21. února průvodem na místní náves. Na patrně největší masopustní průvod maškar v České republice si mohou obyvatelé regionu i letos zajet už tuto sobotu 14. února do nedalekého Milevska. Tam tradice masopustních průvodů sahá až do devatenáctého století, první maškary se prošly městem už v roce 1862. Rekordní počet 629 masek v průvozu Milevských maškar tu zaznamenali v roce 2011, při tehdejším jubilejním sto padesátém masopustu.