Přichází svátek sv. Anny, podle pranostiky mají být od data jejího svátku chladná rána

Svátek svaté Anny (26. července) nám připomíná, že lepší část léta je pomalu za námi. Nejznámější patronkou v tomto letním čase je právě svatá Anna. Pranostika „Svatá Anna – chladna z rána“ je leckomu známa. Sami meteorologové tvrdí, že tato pranostika opravdu často platí. Většinou je to způsobeno zejména zvětšující se vlhkostí vzduchu v noci a tvořením prvních ranních mlh.

To nakonec potvrzuje i další pranostika, která se vztahuje k blížícímu se svátku svatého Ignáce (31. 7.): „Od svatýho Ignáca léto se obracá.“ Rozmary počasí ale na žádné pranostiky nehledí, ranní teploty i v dalších dnech se mají pohybovat kolem deset stupňů, denní do konce července se boudou blížit k letním hodnotám. Právě na svátek Anny mají přes den překročit hodnotu pětadvaceti stupňů.

Jméno Anna je ženským křestním jménem, původem spojeným se jménem Hana. Variant jména v češtině je nespočet: Andula, Andulka, Anča, Anička, Ančička, Anče, Ančí, Anina, Anynka, Nanynka, Áňa, Andy a další. Ženské křestní jméno Anna patří k nejoblíbenějším jménům u nás. Ve 20. století toto jméno dostávala především děvčata narozená krátce po druhé světové válce.

V historii nesmazatelně září svatá Anna, která je patronkou svatby a manželství. Bývá spojována také s úspěšným porodem, o šťastný život ji prosí matky, vdovy, ale i horníci, tkalci, krejčí nebo mlynáři. Svatá Anna společně se svatým Jáchymem byli údajní rodiče Panny Marie. Proto jsou svaté Anně zasvěceny desítky kostelů a kaplí jak v Čechách, tak i na Moravě. Na Sedlčansku je to zámecká kaple v Osečanech.

Ilustrační foto: pixabay.com