Svátek svaté Anny (26. července) nám připomíná, že lepší část léta je pomalu za námi. Nejznámější patronkou v tomto letním čase je právě svatá Anna. Pranostika „Svatá Anna – chladna z rána“ je leckomu známa. Sami meteorologové tvrdí, že tato pranostika opravdu často platí. Většinou je to způsobeno zejména zvětšující se vlhkostí vzduchu v noci a tvořením prvních ranních mlh.
To nakonec potvrzuje i další pranostika, která se vztahuje k blížícímu se svátku svatého Ignáce (31. 7.): „Od svatýho Ignáca léto se obracá.“ Rozmary počasí ale na žádné pranostiky nehledí, ranní teploty i v dalších dnech se mají pohybovat kolem deset stupňů, denní do konce července se boudou blížit k letním hodnotám. Právě na svátek Anny mají přes den překročit hodnotu pětadvaceti stupňů.
Jméno Anna je ženským křestním jménem, původem spojeným se jménem Hana. Variant jména v češtině je nespočet: Andula, Andulka, Anča, Anička, Ančička, Anče, Ančí, Anina, Anynka, Nanynka, Áňa, Andy a další. Ženské křestní jméno Anna patří k nejoblíbenějším jménům u nás. Ve 20. století toto jméno dostávala především děvčata narozená krátce po druhé světové válce.
V historii nesmazatelně září svatá Anna, která je patronkou svatby a manželství. Bývá spojována také s úspěšným porodem, o šťastný život ji prosí matky, vdovy, ale i horníci, tkalci, krejčí nebo mlynáři. Svatá Anna společně se svatým Jáchymem byli údajní rodiče Panny Marie. Proto jsou svaté Anně zasvěceny desítky kostelů a kaplí jak v Čechách, tak i na Moravě. Na Sedlčansku je to zámecká kaple v Osečanech.
Ilustrační foto: pixabay.com