Pro středočeské záchranáře znamenaly čarodějnice zvýšení počtu výjezdů

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

REGION – Noc pálení čarodějnic se každý rok pro záchranáře nese ve znamení zvýšeného počtu výjezdů, a to především k intoxikovaným osobám nebo těm, kteří na vlastní kůži zakusili sílu filipojakubského ohně. Mezi nejčastější úrazy patřila tradičně poranění v oblasti hlavy, kdy při nekoordinovaných pádech nezvládly padající osoby včas a správně zbrzdit pád rukama, a pád tak trochu zjemnit. A tak při noční směně z 30. dubna na 1. května středočeští záchranáři vyjeli ve 137 případům, z nichž dle odhadu byl zhruba ve 40 % událostech spoluviník alkohol. A že u ohňů nepily jen osoby zletilé je nasnadě.

To dokazuje i případ mladíka na Příbramsku, který dle svědků vypil lahev tvrdého alkoholu tzv. na ex. Kamarádi se ho snažili dopravit domů, kde upadl na hlavu. „Mladý muž se nacházel v bezvědomí, ale naštěstí dýchal a nezvracel. Svědci se snažili zastavit krvácení ze zhruba 10 centimetrové rány na hlavě. „Záchranáři se zasahující lékařskou pacienta ošetřili a připravili ho k transportu. Poté byl předán kolegům v příbramské nemocnici,“ uvedla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Po půlnoci spěchali záchranáři na pomoc dívce školního věku, která svou opilost dotáhla takřka až do bezvědomí. Posádky při náročné směně zažily i alkoholem posilněné jedince s agresivním jednáním, kteří neváhali naše záchranáře při ošetření a následném transportu nevybíravě verbálně napadat. Ti „rozdováděnější“ i přes svá zranění a nejistý zdravotní stav se bránili spolupracovat a záchranáři jen díky svým schopnostem a znalosti komunikace a práce s opilými byli schopni situaci uklidnit, aby nedošlo k nějakému hrubšímu napadení, než jsou obvyklá strkání a vyhrožování.

Autor/zdroj: Petra Petra Effenbergerová,
tisková mluvčí ZZS Středočeského kraje