Přibližně stejně dlouhou tradici si v posledních létech získal také Masopust ve skanzenu ve Vysokém Chlumci. Ten už tradičně pořádá Hornické muzeum Příbram ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů Bohutín a městysem Vysoký Chlumec. Letošní jedenáctý ročník se však neodehrával přímo ve skanzenu, ale na rozblácené ploše parkoviště. Jak se zdálo, lyžařům z brdských lesů to nijak nevadilo a před zraky mnoha desítek diváků tu uspořádali dokonce i závod. Vítěze na závěr čekal i veřejný odběr vzorku moče pro antidopingovou kontrolu. Stejně jako v předchozích létech už tradičně průvod masek a návštěvníků pokračoval za hudebního doprovodu do obce a bývalého statku, kde dál probíhal veselý maškarní rej doplněný bohatým občerstvením.
Historicky nejstarší, avšak v novodobé historii nejmladších maškarní průvod se konal v sobotu také v Kosově Hoře. Dříve velký průvod maškar, včetně vozů taženými koňmi, vyrážel na cestu o masopustním úterý od sokolovny. Tentokrát daleko skromnější průvod se vydal už potřetí na cestu od kosohorského vlakového nádraží a přes místní část Dražka skončil na malém náměstíčku, kde na něj už čekalo množství diváků, jídla a pití a řízná dechovka. V čele průvodu byl vezen na trakaři Bakus (respektive Bakchus, což byl řecký bůh vína) – vycpaná figurina neřestníka, poživačníka, šaška a blázna v jedné osobě. Za své neřesti byl ctihodnými kosohorskými občany přímo na náměstí souzen, odsouzen, následně zčásti upálen a posléze vhozen z mostu do vod potoku Mastník a tady utopen.
Sobotou tak de facto skončily na Sedlčansku masopustní oslavy, jedinou výjimkou bude ještě o nadcházejícím masopustním úterý odpolední průvod většinou dětských masek kolem náměstí TGM v Sedlčanech. Ten už několik let pravidelně pořádá občanské sdružení Našlose, spolupořadateli jsou městské muzeum a místní umělecká škola. V programu se kromě lidového souboru ZUŠ Sedlčany a pěveckého sboru Záboj představí Antonín Novotný a jeho pouliční divadlo Trakař.