REGION – Skanzen lidových staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci se může návštěvníkům v letošní sezóně pochlubit už čtrnácti historickými stavbami. K původním deseti objektům přibyly další čtyři roubenky: obytný dům z Jiví u Heřmaniček, stodola z Mašova, seník z brdských lesů a vodní mlýn z Radešic. Skanzen od roku 1999 buduje Hornické muzeum Příbram.
„Zájem domácí i zahraniční veřejnosti o vysokochlumecký skanzen dlouhodobě je, proto i z toho důvodu jsme se rozhodli podpořit jej osmadvacetimilionovou dotaci,“ řekl Tomáš Novotný, ředitel Úřadu regionální rady střední Čechy. „Díky těmto milionům tak bylo možné přemístit hned čtyři historická stavení. Proces, který by jinak trval několik let, byl hotový za čtrnáct měsíců,“ dodal Josef Velfl, ředitel Hornického muzea v Příbrami.
Roubený vodní mlýn stával původně na Varovském potoku v Radešicích u Petrovic. Podle letopočtu na jednom z jeho trámů pochází z roku 1722. Neoficiálně by si jej návštěvníci mohli prohlédnout už 21. srpna při dnu řemesel, jinak se počítá s jeho zpřístupněním až příští rok. Ještě starší je další objekt z Petrovicka – čtyřboká roubená stodola z Mašova. Pochází údajně ze sedmnáctého století, přibližně z roku 1670.
Přízemní celoroubený dům z poloviny osmnáctého století byl do skanzenu přemístěn z Jiví u Heřmaniček. Bude sloužit jako vstup do skanzenu a jeho součástí má být expozice o vzniku a budování skanzenu. Ze seníku z vojenského prostoru Brdy by se mělo zase stát muzeum starých zemědělských strojů a nářadí.