SEDLČANSKO – Celý region, podobně jako i většinu republiky, zaplavila během noci na středu vlna nového sněhu spojená se silným větrem. Středočeští silničáři průběžně udržují silnice prvních tříd, na silnicích II. a III. tříd leží uježděná sněhová vrstva. Vše navíc komplikují sněhové závěje a jazyky. Sedlčanské technické služby zatím ulice jen pluhují a sníh nadále přihrnují k jejich okrajům.
Na chodce kromě neuklizených, nebo jen posolených chodníků číhá i další hrozba. Tou jsou sněhové převisy na střechách domů. Stejně jako za úraz na neuklizeném chodníku zodpovídá jeho vlastník, tak podobně za úraz padajícím sněhem zodpovídá majitel domu. Ten by se měl pokusit sněhové převisy odstranit buď sám, nebo lépe si zavolat specializovanou firmu. Hasiče je v tomto případě zbytečné volat, uklízet sníh nepřijedou.
„Hasiči vyjíždějí na odstraňování převisů a rampouchů jen v případech, kdy se jedná o obecné ohrožení životů, zdraví a majetku občanů. Především je pomocí vysokozdvižné techniky likvidují na státních a veřejných budovách, v ostatních případech je povinen majitel objektu si likvidaci rampouchů a převisů zajistit buď vlastními silami, nebo prostřednictvím soukromé firmy,“ jasně upozorňují hasiči.
Majitelé nemovitostí, a to i těch státních a veřejných, nemohou problém s převisy a rampouchy řešit tak, že chodník uzavřou páskou, či na něj dají obligátní cedulku: Pozor ze střechy padá sníh. Majitel může uzavřít takto chodník jen po dobu úklidu sněhu či rampouchů ze střechy. Ani výstražná tabulka či páska kolem chodníku nezbavuje majitele odpovědnosti za možné zranění chodce.
Uzavření chodníku by měl majitel domu nahlásit vlastníkovi chodníku, tak jak ukládá městská vyhláška. Stav a dobu uzavření chodníku by měla průběžně kontrolovat městská policie, což asi nečiní. Jinak by se nemohlo stát, že například minulý týden byly několik dní tabulkami označeny oba chodníky v části ulice 28. října. Lidé tak museli chodit v nejužší části této ulice v nepřehledné zatáčce (domy čp.2 a 180) za plného provozu mezi auty po vozovce…