STŘEDNÍ ČECHY – Středočeští záchranáři zaznamenali za dva prázdninové měsíce 25 185 výjezdů, z nichž bylo 2 099 bylo k nezletilým osobám. Loni o prázdninách to bylo 23 843 výjezdů. Rostoucí trend je ovlivněn zvýšenou aktivitou všech obyvatel – cestováním či sportováním, při kterém lidé neodhadnou své síly, zahrádkařením, ale i tím, že mnoho Pražanů opouští v čase prázdnin své město a jezdí ve volném čase víc „ven“ do Středočeského kraje, a tak výjezdů k různým úrazům bylo 3 449, z toho 549 k dětským pacientům. Minulé prázdniny záchranáři ošetřili 2 943 úrazů.
„Dalšími faktory, které měly vliv na nárůst výjezdů, byly letošní extrémní teploty. Kolapsů, jež mohly být mnohdy způsobené i horkem a nedodržením pitného režimu, bylo 1 257. Počty zásahů u dopravních nehod byly také jako vždy vyšší, a to hlavně u hromadných nehod, kdy bylo na místě více zraněných osob. Celkem k dopravním nehodám středočeští záchranáři mířili 1 260krát. Primární intoxikace všeho druhu zaznamenali záchranáři v 466 případech, ale alkoholu a drogám se nevyhýbaly ani osoby nezletilé, které tak kvůli svému prázdninovému experimentování se ‚zakázaným ovocem‘ skončily v péči záchranářů 96krát,“ uvedla ve zprávě mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.
Záchranáři také zajistili 758 pacientů s psychiatrickou diagnózou, v 216 případech se jednalo o agresivní psychózu a vyjeli k 69 sebevraždám. Těmi úplně nejčastějšími pacienty ale nicméně zůstali lidé, jimž se zhoršily jejich chronické obtíže, ať například vlivem letošních extrémních teplot nebo přeceněním sil při vykonávání jindy netypické aktivity (sportováním). Abychom nekončili jenom výčtem statistických čísel, rádi bychom poděkovali těm, kteří nám pomohli do příjezdu posádek bojovat o život pacientů se zástavou oběhu.
„Ve 253 případech pomáhali s oživováním svědci, rodinní příslušníci či kolemjdoucí, kteří podle pokynů dispečerek operačního střediska linky 155 prováděli nepřímou masáž srdce. To, že se mnohdy i přes své obavy, zda kritickou situaci zvládnou, zapojili do záchrany života, ve které hraje roli každá vteřina, pomohlo nejen záchranářům v následné přednemocniční péči, ale mnoha pacientům dalo šanci na život a uzdravení či menší zdravotní následky v případě závažnějších postižení,“ dodala mluvčí středočeské záchranky.