SEDLEC-PRČICE – Několik desítek občanů města Sedlec-Prčice se v podvečer 7. května společně s jednotkami dobrovolných hasičů a zastupiteli města vedené starostkou Miroslavou Jeřábkovou sešlo před budovou městského úřadu na tryzně za oběti druhé světové války. Poté se pak všichni vydali do Komenského ulice k pomníku, kde bylo vojsky SS popraveno jedenáct místních občanů, které němečtí nacisté údajně považovali za partyzány. Událost připomínají pomník v místě neštěstí a společný hrob obětí na sedleckém hřbitově.
Tady si pietním aktem a položením věnců připomněli události z posledních dnů druhé světové války, ke kterým došlo v obou, tehdy ještě samostatných městečkách před rovnými 72 roky. „Zkáza a smrt se na sklonku druhé světové války dotkla i našeho malého města v srdci Čech. Sedmý květen se zapsal krvavým písmem do historie našeho území.V tento den došlo k vraždě našich občanů a ukončení života jednadvaceti lidí. Zároveň byla vypálena měšťanská škola v Sedlci, jako místo potupy německého vojáka. Scházíme se tady každoročně, abychom uctili jejich památku,“ uvedla v úvodu svého krátkého projevu starostka města.
„Popravení byli třetího dne vyzdviženi z jámy a na místě popravy byl postaven břízový kříž s trnovou korunou. Hromadný důstojný pohřeb se konal za nesmírné účasti lidí a delegátů národního výboru v Sedlci a stal se národní manifestací celého kraje,“ doplňují sled událostí před 72 roky webové stránky města. Namísto vypálené školy, která svým účelům sloužila pouhá čtyři desetiletí, byla v Sedlci postavena škola nová, ta byla slavnostně otevřena v polovině září 1949. O osm let později se dvě dosud samostatné obce spojili v jedno město.
Další fotografie z pietního aktu