REDAKCE – Podle nejnovějších informací Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v nemocnici Mediterra Sedlčany zanikne během roku 2013 celkem 57 nemocničních lůžek akutní péče na odděleních chirurgie a interna. Dohromady dojde ve dvanácti zdravotnických zařízeních, kde VZP počítá s útlumem akutní lůžkové péče, k zániku 573 akutních lůžek. S deseti lůžkovými zařízeními (vč. nemocnice Sedlčany) bude uzavřen smluvní vztah maximálně na dobu 12 měsíců, s dalšími dvěma (městská nemocnice v Duchcově a pražské zařízením ISCARE) pak ještě letos na základě dosažení dohody ukončena smlouva na akutní péči.
„Zrušení akutních lůžek však neznamená nedostupnost zdravotní péče – současná medicína umožňuje rozšíření spektra výkonů a služeb zajišťovaných např. formou jednodenní péče nebo péče ambulantní, kterých se restrukturalizace nedotýká. Přírůstek dnes nedostatkových lůžek následné či sociální péče se jistě projeví pozitivně a za případnou krátkodobou hospitalizací bude zas výhodnější se vydat do třeba vzdálenější, ale kvalitní, dobře fungující, moderně vybavené nemocnice, která má k dispozici vysoce kvalifikované lékaře a další zdravotnický personál,“ uvádí VZP.
V této souvislosti vydal ve čtvrtek 8. listopadu také Svaz zdravotních pojišťoven (SZP) prohlášení, v němž odmítá účelové zastrašování občanů představiteli Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN), že zrušením části akutních lůžek přijdou o kvalitní a dostupnou lékařskou péči. „Zdravotní pojišťovny jasně deklarovaly, že žádná z nemocnic k 1. lednu 2013 nezanikne. Tyto nemocnice nezaniknou, zdravotní pojišťovny zde i nadále chtějí dlouhodobě hradit ambulantní péči typu poliklinik, případně i lůžkovou jednodenní či následnou péči. Návrhy smluv začínají zdravotní pojišťovny rozesílat v těchto dnech. Vyzýváme všechny zodpovědné ředitele a zřizovatele nemocnic, aby nedovolili vytvářet z pacientů a ze svých nemocnic rukojmí pro ambice organizátorů AČMN,“ píše se doslova v prohlášení Svazu zdravotních pojišťoven.
Související:
Situace kolem špitálů je nepřehledná
Akutní péče v Sedlčanech asi zanikne
Mediterra nadále jedná s pojišťovnami