Kraj nyní pošle obcím 93 milionů korun

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

STŘEDNÍ ČECHY – Středočeští radní mají v plánu rozdělit mezi obce postižené povodní 43 milionů korun z krajského rozpočtu a 50 milionů, které hejtmanství získalo od vlády. Peníze dostanou i hasiči. Čtvrteční rozhodnutí krajské rady musí ještě v pondělí schválit středočeští zastupitelé. Povodně ve Středočeském kraji způsobily podle dosavadních informací škodu za 3,4 miliardy korun. V částce však nejsou zahrnuty poškozené komunikace a krajské silnice.  Škody na krajských silnicích jsou zatím zhruba odhadnuty na 1,3 miliardy korun.

„Teprve v pondělí jsme obdrželi část slibovaných peněz od vlády, jedná se o 50 milionů korun. Středočeská kraj rovněž schválil 43 milionů korun obcím na pokrytí nejnutnějších škod po povodních. Rozdělení do konkrétních obcí bude schvalovat zastupitelstvo. Přesto dále plníme sliby našim voličům, proplácíme poplatky, žákovské jízdné i učňovská stipendia. Museli jsme sice zastavit nějaké stavby, což jsme samozřejmě udělali neradi, ale bylo to nezbytné. Kontroly z Evropské unie, které prověřovaly chybovost při realizování evropských projektů, dopadly pro kraj velmi dobře. Středočeský kraj měl jeden z nejlepších výsledků pod 1 % chybovosti,“ řekl středočeský hejtman Josef Řihák.

Radní navrhli darovat každé z 213 postižených obcí z krajského rozpočtu 160 tisíc korun. K tomu bude hejtmanství vyplácet zálohy podle výše nahlášených škod. Středočeské hejtmanství už dříve oznámilo, že chce vládu požádat o dalších 100 milionů korun na povodňovou pomoc. „Do 21. června by obce měly dodat vyplněné formuláře, krajský úřad vše sumarizuje a odešle na Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Ministerstvo financí ČR,“ doplnila předsedkyně povodňové komise Zuzana Nekovářová. Hasiči mají dostat téměř dva miliony korun na opravu poničených čerpadel a dalších 1,4 milionu za poškozené hadice.

Peníze z krajského rozpočtu jsou určeny na první pomoc při odstraňování škod po povodních. Hejtman Josef Řihák (ČSSD) předpokládá, že obce z těchto peněz zaplatí například likvidaci uhynulé zvěře, potravin či odpadků, nákup pracovního náčiní, ochranných a hygienických prostředků a další nejnutnější věci. Kromě toho se obcím budou vyplácet neinvestiční účelové dotace na pokrytí prvotních nákladů a nezbytná opatření při řešení krizové situace, a to z peněz od ministerstva financí. Obce si za ně mohou nakoupit vysoušeče zdiva, motorové pily, čerpadla a zaplatit jejich provoz, uhradit odvoz odpadů, revize elektroinstalace či posudky statika. Uhrazen z této pomoci může být i nákup očkovacích vakcín a zdravotnického materiálu, rozbory a obnovy dodávek vody, plynu a elektřiny, nákup a opravy poničeného zařízení, stavební úpravy, demolice nebezpečných objektů, odstraňování vyvrácených dřevin, vysoušení objektů, úklid veřejných prostranství a další opatření spojená s úklidem a odstraňováním následků živelní pohromy. Peníze lze využít i na pořízení přípravků na likvidaci komárů a jejich larev.