REGION – Od 1. ledna letošního roku vešlo v platnost Nařízení vlády o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Hlavní změnou oproti původní vyhlášce je předepsána kontrola celé spalinové cesty od spalinového hrdla kotle až po ústí komína. Ta musí být provedena atestovaným odborníkem jednou ročně. Kominíků na Sedlčansku není zrovna nadbytek, alespoň podle seznamu, který nedávno zveřejnila MF DNES. Přímo v Sedlčanech je jeden kominík, v Petrovicích jsou dva.
Kominíci v souvislosti s tímto nařízením musejí provádět důslednější kontroly než dosud, ceny se v důsledku těchto opatření mohou zvýšit. A to především u těch majitelů, kteří dříve kominíka nevolali vůbec a komíny si čistili sami. Svépomocí si lidé dál mohou čistit komíny pokud výkon topení nepřesáhne 50 kilowattů. Přesto všichni, a to i včetně majitelů plynových topení, jsou povinni si jednou ročně nechat zkontrolovat komín.
„Ceny jsou ze zákona smluvní a každá kominická firma do nich musí zakalkulovat i veškeré vedlejší náklady spojené s provedením prací a služeb včetně dopravy. Ceny v roce 2011 budou pochopitelně vyšší vzhledem k výraznému zvýšení rozsahu prací, ale protože zároveň dochází k prodloužení intervalů jejich provádění, nebude zvýšení cen pro naše zákazníky nijak razantní,“ uvádí Společenstvo kominíků ČR.
Od pravidelných kontrol si hodně slibují hasiči. K požárům způsobeným zanesenými komíny totiž během topné sezony vyjíždějí pravidelně. Většina se jich obejde beze škody, protože vyhoří jen saze v komínovém tělese. Horší je, kdy od vadného komína chytne střecha. Naposledy vyjížděli středočeští hasiči k požáru, který způsobil vadný komína krbu v pondělí 10. ledna. V Úněticích v okrese Praha-západ způsobil požár rodinného domu čtyřmilionovou škodu.