SEDLČANY – Počínaje pátkem 16. března platí na území města vyhláška zakazující hazard ve městě. Uplynula totiž patnáctidenní lhůta, po kterou bylo nutné vyhlášku publikovat na úřední desce města. Podle této vyhlášky skončí v Sedlčanech provoz všech klasických výherních automatů ke dni 31. prosince 2012. Videoleterijní terminály, pokud nedojde dříve k novelizaci loterijního zákona, pak o další dva roky později, přesně k 31. prosinci 2014.
Zajímavé výsledky přinesla anketa, která byla součástí článku „Počet hracích automatů ve městě klesá„. Na otázku „Jaký máte názor na hazard v Sedlčanech„, zareagovalo v době od 28. února do 15. března celkem 289 hlasujících. Hlasovat mohl kdokoliv, ale pouze jednou. Z toho počtu jen čtvrtina (23%) jasně podporuje zákaz heren a všech podobných zařízení na celém území města. 22 procent respondentů si myslí, že by město mělo hazard „vytěsnit“ z některých částí města, jinak jim hazard v Sedlčanech nevadí. Zcela proti omezování hazardu a pletení se města provozovatelům do podnikání byla jedna třetina (33%) hlasujících. Zbytek hlasujících (22%) neměl na hazard žádný názor, bylo jim to jedno.
Každopádně vyhláška v Sedlčanech platí, změnit ji ale může návrh nového loterijního zákona, který leží na stole vlády ČR. Nový zákon má ambici sjednotit dva typy herních automatů na jediné tzv. technické výherní zařízení obsluhované přímo hráčem. Určuje také nová pravidla procesu povolování umístění automatů v obcích. Naprostou novinkou je pak povinnost provozovatele heren monitorovat herní návyky jednotlivých návštěvníků. V případě, že hráč začíná vykazovat známky gamblerství, poskytnout mu preventivní pomoc například v podobě hráčem zvoleného maximálního denního limitu sázky nebo zprostředkování kontaktu na poradnu pro gamblery. Otázkou však zůstává realizace a efektivita těchto opatření v praxi.
Návrh nového loterijního zákona nepochopitelně zvyšuje maximální průměrné hodinové prohry a maximální sázky na jednu hru. Stávající loterijní zákon zakotvuje maximální sázku na jednu hru prostřednictvím výherního hracího přístroje ve výši 2, 5 a 50 Kč a maximální hodinovou prohru ve výši 1, 2 a 10 tisíc korun podle umístění přístroje. Novela navrhuje maximální průměrnou sázku 50, 200, 500 Kč a maximální průměrné hodinové prohry zvyšuje na 10, 20, a 80 tisíc korun. S návrhem nesouhlasí nejen ombudsmam, kterému právě vadí zvýšení limitů, proti jsou i loterijní společnosti. Těm naopak vadí to, že pokud by zákon nabyl ještě letos účinnosti, mohly by obce zlikvidovat i videoloterijní terminály na svém území dříve než do konce roku 2014, třeba i okamžitě.