Zemědělci se mění ve výrobce energií

Tento článek je starší jednoho roku, jeho obsah tak nemusí odpovídat současnému stavu

SEDLČANSKO – Odhadem 80 tun kukuřičné a travní senáže, k tomu navíc přes deset kubíků hovězí kejdy, a to vše denně, spotřebují k výrobě energie tři bioplynové stanice, které pracují v Krásné Hoře, Dublovicích a v Petrovicích. Ta posledně jmenovaná v Petrovicích byla uvedena do provozu během října a jejím provozovatel je Zemědělské družstvo Krásná Hora nad Vltavou.

Hodinový výkon petrovické stanice je 834kW elektrické a 924 kW  tepelné energie.  „Získané tepla vystačí na vytápění celého zdejšího areálu farmy, část tepla z bioplynové stanice pomůže k dosoušení dřeva na místní pile a k vytápění výrobních hal místních podnikatelů,“ uvádí tisková zpráva ministerstva zemědělství.

Bioplynová stanice v Petrovicích stála 66 milionů korun, část výdajů pokryly dotace ministerstva zemědělství. „Ministerstvo za poslední čtyři roky podpořilo již přes sto padesát bioplynových stanic, mezi které rozdělilo přes jednu miliardu korun,“ uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa. „Za podpory ministerstva by tak při průměrné výši dotace 17,8 milionu korun a zbývající částce 530 milionů, mohlo vzniknout přibližně ještě dalších třicet bioplynových stanic,“ dodává tisková zpráva.

Čeští zemědělci mají v plánu během deseti let vystavět v republice dalších asi 1000 bioplynových stanic a ročně vyprodukovat téměř 7,5 milionu MWh elektřiny a tepla. Pro provoz těchto stanic budou muset osadit plodinami, potřebnými k jejich „nakrmení“, 300 tisíc hektarů zemědělské půdy. Výkupní ceny elektřiny z bioplynových stanic se v současnosti pohybují podle kategorie kolem čtyř korun, fotovoltaika zatím vydělává více jak trojnásobně.